آشنایی با پنجره دوجداره هوشمند

هوشمندسازی آنقدر پیشرفت داشته است که سازندگان ساختمان‌ ها به ایجاد قسمت های مختلف هوشمندی برای ساختمان‌سازی روی آورده اند. یکی از قسمت های با اهمیت در این زمینه، صنعت تولید درب و پنجره و در راستای آن، تولید پنجره دوجداره هوشمند بود. پنجره هوشمند می تواند آسایش و حریم شخصی ساکنان ساختمان را تامین نماید. این نوع پنجره ها با تامین برق مورد نیاز از مصرف بیش از اندازه جلوگیری می کنند و نیاز به سیستم های تهویه مطبوع و گرمایش را به حداقل خواهند رساند.

پنجره های هوشمند در ساختمان های مسکونی و تجاری قابل استفاده نمی باشند و به ویژه جهت ساختمان های اداری مناسب هستند زیرا که گاهی اوقات نیاز به تامین حریم شخصی در اتاق های ملاقات ضرورت می یابد.

پنجره دوجداره هوشمند چیست؟

اکنون با وجود توسعه روزافزون تکنولوژی، گرایش به سمت یافتن راهکاری برای کاهش هدر رفت انرژی ساختمان و عایق بندی در برابر سرما و گرما و الودگی صوتی زیادتر شده، جهت این کار طبق مطالعات گسترده تمرکز بیشتر روی پنجره دوجداره است. سعی بر این است که با نفوذ تکنولوژی هوشمند در دنیای صنعت و فناوری انقلاب بزرگی در تمام ابعاد زندگی انسان ها ایجاد شود. پنجره های دوجداره هم از این قائله مستثنی نمی باشند و تبدیل به پنجره هوشمند شده اند. پنجره های الکتروکرومیک و پنجره هایی با ذرات معلق نمونه هایی از پنجره های هوشمند هستند که از طریق کنترل هوشمند و ذخیره انرژی کمک شایانی به بشر می کنند.

نمونه های بسیاری از این پنجره های هوشمند ساخته شده ولی همچنان در دنیا متداول نشده است. با تولید و استفاده انواع پنجره دوجداره در ساختمان ها، سالن های کنفرانس و ادارات به نسبت قابل ملاحظه ای از اتلاف انرژی جلوگیری می شود.

معرفی پنجره های هوشمند با شیشه های مات شونده

از آن روزی که آسایش و پایداری دو اصل کلیدی در معماری معرفی گردید و با وجود علاقه افراد برای استفاده از ساختمان‌هایی با پنجره‌ های بزرگ و دیوارهای شیشه‌ای، چگونگی جلوگیری از اتلاف انرژی به عنوان مسئله‌ای چالش‌برانگیز به حساب می‌آمد. با گذشت سال‌های متمادی و پیشرفت علم و تکنولوژی، راهکارهای بسیار زیادی برای حل این مشکل مطرح شد. بالاخره پس از آزمون و خطای راه‌حل‌های مختلف، استفاده از پنجره دوجداره هوشمند با شیشه های مات شونده، به عنوان راهکاری کاربردی و موثر مورد استفاده قرار گرفت.

پنجره دوجداره هوشمند به کاربران اجازه می‌داد تا شفافیت پنجره های خود را کنترل کنند. البته تنها مشکل اصلی این روش آن بود که با مات شدن شیشه، شفافیت پنجره دوجداره که یکی از جذابیت‌های اصلی برای دکوراسیون داخلی بود، از بین می‌رفت. پژوهشگران برای رفع این مشکل راهکار جدیدی پیشنهاد دادند. آن‌ها تصمیم گرفتند، که از تکنولوژی جدید در هوشمندسازی پنجره های دوجداره استفاده کنند. با استفاده از تکنولوژی جدید، تنها از عبور نور مادون قرمز جلوگیری می شد، در حالی که هنوز امکان عبور نور مرئی وجود داشت. این خاصیت در پنجره دوجداره هوشمند، باعث کنترل گرمای ساختمان و خنک شدن هوا در روزهای تابستان و همچنین کاهش هزینه‌های ساختمانی می‌شد. کم کم دانشمندان و تولیدکنندگان صنعت درب و پنجره توانستند حالت‌های دیگری از این سازه‌ها را ایجاد کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *