پنجره پانورما

آشنایی با پنجره پانوراما یا گیوتینی

پنجره های گیوتینی که با نام پنجره های متحرک گیوتینی، پنجره پانوراما و شیشه پانوراما هم معروف هستند، از تازه ترین مدل های پنجره می باشند که در معماری اروپایی هم بسیار پر استفاده اند. باید اشاره نمود که مکانیزم پنجره گیوتینی یا پانورامایی برقی می باشد و به وسیله ریموت باز و بسته می گردد. از پنجره گیوتینی یا پانورامایی در ساختمان ها، ویلاها، پاساژها، رستوران ها می توان استفاده نمود و به شما این امکان را خواهد داد تا در فصل های مختلف استفاده مطلوب و بهینه را داشته و از محل لذت ببرید. در پنجره گیوتینی مثل دیگر انواع پنجره ها از یراق آلات، پروفیل ها و شیشه استفاده شده که حداکثر قسمت دیداری را شیشه ها تشکیل می دهند.

فرق بزرگ با پنجره های کشویی در ابعاد این پنجره ها می باشد که بسیار بزرگتر بوده و دیدی سراسری دارد، بنابراین امکان بالا بردن آن با دست وجود ندارد و نیاز به نیروی برق است و به دلیل ابعاد و وزن زیاد ، باید حتما شیشه سکوریت باشد تا خطر ایجاد نکند. اجرا و نصب پنجره گیوتینی در شرایطی که ساختمان و دیوار ابعاد مناسب داشته باشند محدودیت ندارد و می توان در هر ساختمانی استفاده کرد. پنجره پانورامایی در کشور ما نیز در بسیاری از برج ها، هتل ها، و ویلاها و فضاهای لوکس استفاده می گردد.

پنجره پانوراما چطور باز و بسته می شود؟

شیشه گیوتینی به دلیل روش باز و بسته شدن آن نامگذاری شده است، در این مکانیزم یک پنجره اغلب از 3 تایل شیشه ای که به صورت افقی سرتاسر پنجره را پوشش داده اند، تشکیل می شود. این تایل های افقی به صورت عمودی مثل گیوتین حرکت کرده و سبب باز یا بسته شدن پنجره میگردند. یکی از تایل ها ثابت است و دو تایل دیگر می توانند حرکت کنند.

پنجره گیوتینی به سه مدل می تواند باز و بسته بشود:

  • تایل ثابت در پایین
  • تایل ثابت در وسط
  • تایل ثابت در بالا

نحوه عملکرد پنجره گیوتینی

در پنجره پانوراما یا گیوتینی مثل دیگر انواع پنجره ها از یراق آلات، پروفیل ها و شیشه استفاده شده که بیشترین بخش دیداری را شیشه ها تشکیل می دهند. ولی افزون بر موارد گفته شده، سیستم جک برقی نیز به کار رفته و در واقع پنجره گیوتینی به صورت برقی و به وسیله ی ریموت کنترل باز و بسته می شود. تفاوت بزرگ با پنجره های کشویی در ابعاد این پنجره هاست که بسیار بزرگتر است و دیدی سراسری دارد، بنابراین امکان بالا بردن آن با دست وجود ندارد و نیاز به نیروی برق است. شیوه ی باز و بسته شدن پنجره های گیوتینی می تواند به صورت بالا به پایین یا بالعکس باشد. در صورتی که تقسیم بندی شیشه از بالا به پایین باشد، بخش بالایی و میانی روی قسمت پایینی قرار گرفته و خود سبب ایمنی بیشتر برای جلوگیری از خطر سقوط می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *