Tempered glass

بالکن مشرف به حیاط همسایه قوانین بالکن در اپارتمان ها

منظور از بالکن چیست؟

ایوانک همان بالکن می باشد طبق مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان، به عنوان یک فضای نیمه باز، سطحی می باشد که که از دو تا سه جهت در معرض هوای آزاد باشد و زیر آن با فضای بسته اشغال نباشد. بالکن کم عرض به بالکنی گفته می شود که عرض آن کمتر از 0.50 متر باشد و طول آن حداکثر برابر با اندازه عرض پنجره‌ ای که تا کف ادامه دارد. بالکن یک بخشی از یک فضای سقف دار در آپارتمان است که یک طرف آن حداقل رو به بیرون قرار گرفته است. در بعضی مواقع دو الی سه طرف آن باز و در مجاور فضای باز می باشد. در بالکن، فضاهایی که بسته اند شامل نیم دیوار، نرده یا ترکیب آن با دیوار است.

بیشتر بخوانید: شیشه بالکن

تراس چیست؟

تراس واژه ای می باشد که به بالکن نزدیک است و به آن بهار خواب می گویند ولی از نظر معماری، فضای الحاق ‌شده به آپارتمان و بدون سقف می باشد و به عنوان مشاعات حساب می شود. براساس تعریف مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان، تراس یا بهار خواب، یک سطح رو باز می باشد که بام طبقه های پایین می باشد. تراس را در محاسبه مساحت ساختمان لحاظ نمی کنند در حالی که مساحت بالکن را محاسبه می کنند.

ایوان چیست؟

براساس تعریف مبحث چهارم مقررات ملی ساختمان، ایوان فضایی سقف دار می باشد که از یک سمت در معرض هوای آزاد می باشد. ایوان در واقع مکانی برای نشستن می باشد و در قسمت بیرونی ساختمان قرار گرفته است. اصولا در آپارتمان ها ایوان وجود ندارد. ایوان یکی از اصلی ترین فضاهای معماری ایرانی می باشد که اگر بدون سقف بود به آن بهار خواب می گویند و یک نوع دیگر نیز دارد که با ستون ‌های متعدد در جلو و ارتفاعی برابر سقف و عرض کم، «رواق» نام دارد.

قوانین احداث بالکن

احداث کردن بالکن در گذرها طبق طرح تفصیلی می باشد و باید ضوابط آن زمان ساخت و ساز رعایت بشود. بر همین اساس، در گذر های 10 تا 12 متر با لحاظ چهار متر ارتفاع، امکان دارد که 50 سانتی‌ متر بالکن با مجوز شهرداری احداث نمود. در گذر های 12 تا 20 متر با رعایت چهار متر ارتفاع، می توانید 80 سانتی ‌متر بالکن احداث کنید و در گذر های 20 متر به بالا، با رعایت چهار متر ارتفاع، می توانید 120 سانتی‌ متر بالکن بلا مانع را احداث نمایید. اگر این موارد را رعایت نکنید طبق کمیسیون ماده 100، بالکن احداث شده را تخریب می کنند.

برای محاسبه کردن سطح زیر بنای ایوان و بالکن اگر از یک سمت بسته بود، 1.2 مساحت آن و اگر از دو سمت بسته باشد 2.3 مساحت آن و اگر از همه سمت ها به وسیله دیواره شیشه یا شبکه بسته شده باشد همه سطح آن جزء زیر بنا به حساب می آید.

برای نرده های جلوی بالکن ارتفاع استاندارد آنها 120 سانتی متر می باشد. نرده باید یک تکه و بدون پله طراحی شود و نباید بچه بتواند از نرده خود را آویزان کند.

قانون بالکن در شهرداری

بالکن باید به میزان کافی عرض داشته باشد تا فضای مورد نیاز را فراهم کند و خلوت و حریم خصوصی کافی را شامل شود.

اکثر سالمندان در محل سکونت خود محدود می باشند. پس یک فضای خصوصی باز برای آنها خوشایند است. این فضا می تواند چیز هایی را در اختیار آنها بگذارد همانند رشد گیاهان، درست کردن غذا، گرفتن آفتاب، و اگر قسمتی از خانه دچار حریق شد این فضا می تواند پناه گاه مناسبی برای هوای آزاد و اکسیژن برای افراد فراهم کند.

دسترسی ها: اگر این فضا خصوصی می باشد حتما باید به طور مستقیم از نشیمن خانه دسترسی داشته باشد، اگر به فضای آشپزخانه هم دسترسی داشته باشد و دسترسی به باقی فضاها به طور غیر مستقیم صورت گیرد.

جهت گیری: این فضا جهت گیری اش باید به صورتی باشد که در تمام فصول بهار، تابستان، پاییز 30 درصد طول روز حداقل نور دریافت کنید.

جریمه عدم رعایت قوانین بالکن

طبق تبصره چهار ماده 100، اگر بالکن، بدون داشتن پروانه احداث شود به میزان یک دهم ارزش معاملاتی ساختمان و به خاطر تراکم مازاد نیز یک دوم تا سه برابر ارزش معاملاتی ساختمان جریمه می‌ شود. امروزه در کمیسیون ماده 100، اگر مالک بر خلاف پروانه یا اینکه بدون داشتن مجوز بالکن با مشخصات اعلام شده احداث کرد تخریب و یا اینکه حکم جریمه آن صادر می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *