کاشتن سبزی در بالکن

هر آنچه از سبزی کاری در بالکن به آنها نیاز دارید

امروزه با توجه به اینکه خانه اکثر ما به شکل آپارتمان درآمده است همه ی ما به نوعی یک بالکن در اختیار داریم جدا از ابعاد ان میتوانیم استفاده های مفیدی از بالکن خانه خود داشته باشیم یکی از این استفاده ها که در این مقاله قصد داریم برای شما توضیح بدیم کاشت و برداشت سبزی در بالکن شیشه ای است با ما همراه باشید.

انتخاب کردن بذر مناسب

به چه علت انتخاب بذر اولین و مهم‌ترین قدم برای این کار می باشد؟ زیرا اگر بهترین و مناسب ترین خاک، نور و بقیه شرایط را داشته باشید ولی بذر مناسب نداشته باشید تمام زحمت هایتان به هدر می رود. توصبه می شود از بذر های  بسته‌بندی به کار ببرین. زیرا این بذرها اصلاح و بوجاری شده‌ می باشد و تاریخ انقضا و میزان بذر مصرفی در هر متر مربع روی آن‌ها نوشته شده است.

نکته مهم: برای مطمئن شدن از سلامت بذر شما می توانید تست ساده از بذر بگیرید. به این منظور شما چند عدد بذر را لای دستمال کاغذی یا یک تکه پارچه نخی نازک بگذارید. دو الی سه روز آن را با روش اسپری کردن مرطوب کنید. اگر در این مدت زمانی بذر ها جوانه بزنند یعنی اینکه بذر ها زنده هستند در غیر این صورت بیخیال کاشت آن شوید و بذر جدید بگیرید.

حتما بذر هارا قبل از کاشت چند روز خیس کنید تا سریع تر سبز شود. برای مثال بذر شاهی و جعفری که ریز می باشند دو ساعت و باقلا و لوبیا که دو ساعت و باقلا و لوبیا که درشت هستند چهار ساعت باید در آب خیس بخورد. خیس کردن بذر باعث متورم شدنش می شود.

انتخاب کردن خاک مناسب

خاکی مناسب سبزیجات است که سبک باشد. اگر از خاک  باغچه استفاده می کنید خاک را الک کنید و در آن مقداری خاک برگ بریزید. بهتر است خاک کمی نم دار باشد. حتی شما می توانید بستر‌های بسته‌بندی شده آماده که ویژه کاشت سبزیجات می باشد خریداری نمایید. خاک را داخل یک گلدان تقریبا با ارتفاع یک وجب بریزید. دقت داشته باشید که انتهای طرفتان سوراخ داشته باشد. آب بذر ها را خالی کنید. یا اینکه بذر ها را روی کاغذ یا پارچه بگذارید تا آبکی نباشد. بعد بذر را روی خاک با دست بپاشید. مقدار مصرف بذر برای هر متر مربع روی بسته آن نوشته شده است.

آبیاری

پس از این که بذر ها را کاشتین باید آن ها را آبیاری کنید. بهتر است شما این کار را با آبپاش انجام بدهید، نه اینکه با شلنگ آبیاری کنید. چون اگر حجم آب زیاد باشد باعث می شود تا بذر ها حرکت کنند و جابجا بشوند بعد زمان سبز شدن یک قسمت تراکم بذر زیاد می شود و قسمت دیگر کچل می شود. برای مطمئن شدن از اینکه بذر ها جابجا نشدن روی آن‌ها را یک گونی یا پارچه نخی نازک بکشید بعد با آبپاش آنها را آبیاری کنید. این کار را تا زمانی که بذر جوانه بزند ادامه بدهید. زیاد هم بذر ها را آبیاری نکنید که بذر ها بگندند.

نور و دما

بذر بعد از آبیاری در خاک مستقر می شود و شروع به ریشه زدن می کند. قبل از اینکه جوانه بزند احتیاجی به نور ندارد، اما زمانی که جوانه زد باید چهار پنج روز آن‌ها را در مقابل نور بگذارید.

هرس

زمانی که جوانه‌ها رشد کردند و بوته سبزی هشت برگی شد، دو برگ کوچک انتهایی را که تازه رشد کرده و در سر ساقه قرار دارد با نوک ناخن بکنید.این کار را ما با گل های حسن یوسف و دیگر گل ها می کردیم. چه فایده ای دارد؟ موجب می شود تا در پایین ساقه برگ های بیشتری شروع به رشد کردن کنند و محصول اش بیشتر می شود. اگر ریحان، جعفری و گشنیز کاشته‌اید هرس کردن آن ها ضروری است.

انتخاب کردن ظرف مناسب

اصولا برای کاشت سبزیجات در بالکن از ظرف های کاشتی مستطیلی استفاده می کنند، زیرا عمق آنها کم و سطح آن ها زیاد است نسبت به گلدان‌های استوانه‌ای دو گزینه کارآمد برای این انتخاب می باشد. این طرف های مستطیلی امکان دارد جعبه های چوبی شکل باشند یا اینکه ظروف پلاستیکی که به فلاور باکس معروف هستند. از ظرف های دور ریختنی هم می شود به عنوان ظرف کاشت استفاده کرد.

زمان کاشت

فصل بهار برای کاشت سبزیجات بسیار مناسب می باشد. زیرا به آسانی امکان دارد که ظرف های کاشت را روی بالکن و در هوای آزاد بگذاریم. ولی سبزیجاتی که سرما حساس هستند را در اوایل فصل بهار و بعد از خطر سرما بکارید.

تغذیه

برای تغذیه سبزیجات از کود‌های سبز و ارگانیک یا شیمیایی می توانید استفاده کنید. اگر انتخاب شما کود شیمیایی می باشد حتما میزان مصرف آن روی بسته بندی دقت کنید. استفاده بیش از حد از کود باعث ایجاد مسمومیت در بدن انسان و گیاه می شود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *