Tempered glass

مدل های مختلف شیشه در بالکن های شیشه ای

نحوه تولید شیشه ها امروزه با قدیم متفاوت است. امروزه اکثر شیشه هایی که تولید می شود به سبب نحوه فرآیند تولید که بر اثر حرارت بالای 700درجه سانتیگراد ذوب و سپس کاهش دمای ناگهانی شوک بسیاری به شیشه وارد می گردد، تولید می شوند سبب شده تا مقاومت مکانیکی شیشه افزایش پیدا کند و نسبت به شیشه های معمولی دارای مقاومت زیادتری شوند.

شیشه سکوریت بالکنی مقاومت بسیار بالایی دارد به دلیل این مقاومت به شیشه های ضدضربه نیز معروف هستند.

در واقع عملیات سکوریت کردن باعث مقاومت در شیشه ها میشوند. زمانی که فرآیند سکوریت کردن روی شیشه خام صورت می گیرد مقاومت شیشه نسبت به قبل از عملیات سکوریت کردن بیشتر می شود و حتی درصورت ضربه دیدن به قطعه های کوچکتر تبدیل می شود اما همین قطعات نیز خطری ندارد؛یعنی نسبت به شیشه های معمولی خطر کمتری دارد.

شیشه بالکن ضخامت های مختلفی دارد که این ضخامت به 10 میل نیز میرسد. این شیشه ها به علت ضخامت و مقاومت بالا در برابر باد و سرما،در صنایع مختلفی کاربرد بسیار دارد.

شیشه های بالکن مستحکم به علت عملیات گرما دهی در نحوه تولید دارای خاصیت اگوستیک می شوند که این خاصیت عایق بودن مانع عبور سرو صدا می گردد و مانع عبور اشعه ماورای بنفش به داخل می شود بدون اینکه مانعی در عبور نور خورشید ایجاد کند.

درحالت کلی برای بالکن شیشه ای دو نوع شیشه مورد استفاده قرار می گیرد:

لایه لایه شده یا لامینت

این شیشه ها دارای دو مزیت می باشند:

  • انتقال صدا با فرکانس بالا را کم می کند.
  • 97% اشعه UV یا ماورا بنفش را می گیرند.

حرارت دیده یا حرارتی

این نوع شیشه ها فقط از یک تکه شیشه درست شده اند و توسط عملیات حرارتی گرم و سپس سرد می شوند.

مزایای استفاده از شیشه سکوریت در بالکن شیشه ای

این شیشه ها در مقایسه با شیشه خام با ضخامت یکسان دارای مقاومت زیادتری در مقابل شکستگی  و باد می باشند. بطوری که میتوان گفت مقاومت مکانیکی این شیشه ها بعد از عملیات حرارتی 5 برابر می گردد .

مزیت های استفاده از شیشه بالکن:

 

  1. عایق انرژی گرما و سرما و مانع ورود گرد و غبار و رطوبت محیط به داخل
  2. مطابق با سلایق شخصی و بهرمندی از فضای پیرامون سازه و بنا
  3.  استحکام داشتن شیشه و پروفیل و دوام بسیار بالا
  4. آسان بودن شستشوی دوطرفه شیشه ها
  5. دارای امنیت بالا از لحاظ نشکن بودن و دارای قابلیت باز شدن فقط از طرف داخل
  6. دارای کاربری در کلیه سطوح اعم از سازه های اداری وخانگی و ورزشی، تجاری، صنعتی
  7. رنگبندی های مختلف پروفیل ها و شیشه ها

بالکن شیشه ای عایق کامل در مقابل سرما و گرما، باد و طوفان، گرد و خاک و باران است و به آسانی روی تمام سطوح چوب، سنگ، فلز، کامپوزیت، ودیگر مصالح قابلیت اجرا دارد.

از جمله موارد مهم در امنیت بالکن شیشه ای وزن آن است. زیرا وزن عامل مهمی در محاسبه بار وارد شده بر سطح کارمی باشد که این بار در مواقع وزش باد و طوفان زیادتر می گردد.

وزن یک مجموعه با ضخامت 8میل در حدود 30 کیلوگرم در هر Appx متر است. باتوجه به این که وزن عامل تعیین کننده ای در محاسبه بار واکنش و ساختار آن می باشد می شود تخمین زد که چه مقدار وزن را تحمل می کند و این موضوع به مصالح بنا بستگی دارد. در مورد بالکن های سنتی با استفاده از شیشه نشکن 8 میل وزنی در حدود 40 تا 500 کیلوگرم در هرمتر را تحمل می کند. امروزه در سیستم های نرده شیشه ای بالکن با استفاده از شیشه نشکن 15میل وزنی در حدود 70الی 80کیلوگرم در هرمتر است. در مورد بالکن فریم لس با استفاده از بست های شیشه ای در هر متر وزن 100کیلو گرم تحمیل می گردد.

از مهم ترین کاربرد حفاظ شیشه ای افزایش ضریب ایمنی تراس آپارتمان ها است. در حفاظ شیشه ای بالکن از شیشه نشکن سکوریت 10میل و استیل استفاده می شود. زیرا حفاط شیشه ای جلوه ای زیبایی به نمای بناها میدهد و در موقع بروز حادثه قیمت کمتری نسبت به دیگر حفاط ها دارد. حفاظ شیشه ای درهمه ی مناطق جغرافیایی قابلیت اجرا دارد. و همچنین در تمامی شرایط آب و هوایی مستحکم است.

در  ساختمان های قدیمی مصالح مورد استفاده برای تراس و بالکن از چوب و فلز بوده اما امروزه در کلان شهرها استفاده از پانل های جمع شونده بالکن توصیه می گردد. زیرا علاوه بر ورود نور و تماشای مناظر، از ورود گرد و غبار و  آلودگی های صوتی نیز جلوگیری می کند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *