آلاچیق سیمانی چیست؟

در این بخش می خواهیم شما را با آلاچیق سیمانی و روش تولید آن آشنا نماییم. پیش از هر چیز بهتر است با آلاچیق و کاربرد آن بیشتر آشنا شوید. آلاچیق در واقع سرپناهی گنبدی شکل است که از آن در فضاهای روباز استفاده می گردد. نام آلاچیق یک واژه ترکمنی می باشد که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از آلاچیق به اواخر قرن نوزدهم برمی‌گردد.

آلاچیق از یک سازه تشکیل شده است که با استفاده از مصالح مختلفی بنا می گردد و بر این اساس آلاچیق دارای انواع مختلفی می اشد. از انواع مختلف آلاچیق می‌توان به آلاچیق‌های چوبی، فلزی، حصیری، پارچه‌ای، باغی، ترکیبی، آلاچیق سنگی، آلاچیق‌های مدرن شیشه‌ای و آلاچیق سیمانی اشاره نمود. از آلاچیق‌ها در فضاهای مختلفی می‌توان استفاده کرد. در کلیه فضاهای باز از جمله فضاهای سبز پارک‌ها، ویلاها و باغ‌ها، ساحل، جنگل‌ها، هتل‌ها، حیاط منزل، روف گاردن، مکان‌های گردشگری، کافه و رستوران‌ها می‌توان از انواع مختلف آلاچیق با توجه به سبک دکوراسیون آن ها استفاده نمود.

معرفی آلاچیق سیمانی و روش تولید آن

همان گونه که گفته شد آلاچیق‌ها از یک سازه اصلی تولید شده‌اند. این سازه می‌تواند از مصالح مختلفی ساخته بشود. بر این اساس انواع مختلف آلاچیق با ویژگی‌های مختلف طراحی و ساخته می‌شوند. بعنوان نمونه آلاچیق سیمانی دارای یک سازه یا استراکچر فلزی است. این کار برای بالا بردن میزان مقاومت این سازه در مقابل شرایط جوی مختلف و زلزله انجام می‌شود. پس از آن به کمک مصالح دیگری مانند بتن و سیمان روی این سازه طراحی میگردد. افزون بر این از سنگ‌های مختلف می‌توان برای طراحی این آلاچیق‌ها استفاده نمود.

اغلب در تولید این آلاچیق 4 ستون استفاده می گردد و یک سقف روی آن بنا می‌شود. روی ستون‌ها و سقف هر طرحی را می‌توان اجرا کرد و آن را به شکل چوب یا سنگ در آورد. در نتیجه فقط باید نمای سیمانی با رنگ‌های مختلف رنگ آمیزی شود. آلاچیق سیمانی در واقع به صورت یک پناهگاه ایمن ساخته می‌شود که به راحتی می‌توان در آن اقامت کرد. در اکثر مکان‌های توریستی از این آلاچیق‌ها استفاده می‌شود. سازه سیمانی این آلاچیق در برابر تغییرات آب و هوایی کاملاً مقاوم است. همچنین در برابر نفوذ رطوبت، گرما و سرما مقاومت زیادی دارد.

در طراحی آلاچیق سیمانی قسمت سقف آن می‌تواند صاف یا شیبدار طراحی شود. همچنین دیواره‌ها می‌تواند نیمه پوشیده باشد یا کاملاً بسته شود. طراحی ظاهری این آلاچیق کاملاً سلیقه‌ای بوده و بر اساس علاقه و نیاز قابل تغییر میباشد. 

آلاچیق سیمانی را می‌توان در انواع مختلف و با طرح‌های گوناگون بنا نمود؛ پس هر شکل هندسی مربع، مستطیل، شش ضلعی، گرد و غیره به کمک این مصالح قابل اجرا است. همچنین ابعاد آلاچیق سیمانی نیز با توجه به میزان فضای موجود قابل تغییر می باشد.
در حالت کلی می‌توان گفت این آلاچیق‌ها در مقایسه با نمونه‌های دیگر دارای بیشترین کاربرد بوده و در فضاهای عمومی و شخصی در ابعاد و اشکال مختلف قابل اجرا هستند. آلاچیق سیمانی در کنار زیبایی از طول عمر بالایی نیز برخوردار هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *